Inredning & inspiration för hem o trädgård 🌿 Besök oss på webben eller i vår butik i Danderyd
Mors Dag
by
Mor lilla mor vem är väl som du…
Ingen i hela världen, fortsätter sången. Och visst är väl mor, mamma, mormor, farmor och svärmor värda att firas. Söndagen den 25 maj är det dags igen. Kaffe på sängen, en blomma, en fin teckning kan röra en till tårar av omtanken.
Men vi blir lika glada för fina paket med blandat innehåll också. I tidningen Husmodern från 1929 kunde man läsa
“Bland de många olika saker, som en mamma kan önska sig, är säkert trevliga saker till sitt kök. Ofta tillbringar hon ju hela dagen där – undra då på, om hon önskar att där skall se lika trivsamt och prydligt ut som i rummen.“Nåja, nu för tiden har vi ju tagit oss en bit längre och tillbringar endast en bråkdel av vår tid i köket, även om vi ibland kunde önska att vi faktiskt hann vara där lite mer.
Här nedan följer ett axplock av lite olika idéer till dagen med stort M, dessa och många fler hittar du också på vår webshop.
En av de vackraste sekatörer som finns. Jospeh Bentleys 7” i vaxad ask och Sheffieldstål. Får ligga framme och ge näring åt trädgårdsdrömmar.
Piffa upp blomman med en söt miniatyr av trädgårdsredskap
Här i Danderyd har några fått prova på den nya sophämtningen där man seprarerar matavfall. Då blir den här fina lådan perfekt att ha framme på diskbänken. Passar ju givetvis den med egen varmkompost också.
Fantastiska ekologiska mandlar från spanien.
Planteringspinnar med penna.
Kew Gardens ljus finns i massor av olika färger och kostar 95:-.
Skålar i serien Mynta från IB Laursen finns i färgerna svart, raspberry och creme.
Handgjorda borstar och kvastar från Iris Hantverk
Härliga kuddar från Grand Design finns i flera olika modeller och utföranden.
Kanske en påse med härliga kolor från Pärlans Konfektyr…. eller varför inte också deras charmiga och härliga kokbok.
Allt från brödkorgar från Bruka till trädgårdskorgar i gamla modeller; äppelplockarkorg, blomsterkorg eller som denna trädgårdsbricka i pil.
Extra stor pajform i härliga färger från Rice
Glasburkar i olika storlekar blir fina i köket för müslin, pastan, flingor och gryn.
Svampkniv med infällbart blad och borste från Burgon & Ball
Växt och kryddtork. Eller använd den i köket och häng upp vispar, grytlappar och slevar.
Gör dina egna såkrukor med tidningspapper. Krukmakare från Secret de Potager
Skriv några rader i ett kort. Inget värmer mer.
Köp inte bara en form. Baka en kaka eller paj i den och ge bort. garanterad succe.
Rund kudde med brodyr i linne från PB Home
Piffa upp frukosten. Söt ägghållare som även går att servera mini cupcakes i.
Sophie Conrans underbara trädgårdsverktyg från Burgon & Ball
Krukor från Kew Garden. Modellen Long Tom finns i flera färger och tre storlekar.
Trädgårdsväska att samla de viktigaste verktygen i
Muffinformar i porslin kostar inte mycket mer än de i silikon men går att använda till så mycket mer. Servera en skopa glass eller förrätt när du inte gör gudomliga cup cakes i dom.
Hängande lykta från Nordal
Ugnen behöver inte vara på för att kunna omge sig med härliga dofter av bakade äpplen, creme brule eller caramel Härliga franska gourmetljus i klassiska confitureglas.
Bjud på en kuinarisk utmaning och det senaste inom kokonsten. Black Garlic – fermenterad vitlök, 45:-. Här kan du läsa lite mer http://cranberrycorner.se/2013/01/18/black-garlic-the-missing-ingredient/
Braicka med handtag från PB Home
Vispskålar från IB Laursen men de funkar till mer än så. De är ugnsfasta, går att ha i frysen, micron och diskmaskinen. Finns i flera färger.
Precis som böckerna vi ordnar med för våra barn kan du fylla denna bok med bilder, ritningar och idéer för ditt hem. Antingen för att spara själv eller ge vidare till den som tar över ditt hus när du säljer. Perfekt present till den nyblivne husägaren eller till den som kanske ska byta boende efter många år. Om du har Facebook kan du se lite fler bilder från bokens inlaga här. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.527892613895672.124458.190720300946240&type=3
Sophie Conrans trädgårdsverktyg för Burgon & Ball är anpassade för den kvinnliga handen. Skopan för jord och ogräsjärnet dessutom sinnrikt konstruerade.
Fin ljusstake i gjutjärn med fågel på gren.
Väggskylt för kök eller växthus. Au Potager.
Badtvål på snöre med peelande linfrön
En blomma är alltid rätt till mors dag. Fin blir den i en kruka från Kew Garden.
Underbara röror och tapenader med kronärtskockshjärta, oliver och Pistou som bara innehåller olivolja, vitlök och basilika från Château d’Estoublon. Eller varför inte prova deras olivmarmelad tillsammans med lite gåslever.
Handverktyg för trädgården kan man aldrig få för många av. Vi har flera olika varianter, allt från enkla metall, med vintagekänsla eller traditionella engelska
Ljusstake med sju ljushållare i gjuten aluminium från THG.
Blommor är aldrig fel. Vi fyller på med jämna mellanrum från Trädgårdshallen i Årsta.
Skoputsarlåda från Iris Hantverk
Härlig choklad med hög kakaohalt och smak av karamell, kanel eller viol från Charlemagne.
Väggskylt i plåt – Legumes
Tidningskorg eller shoppingväska i luffarslöjd.
Handcreme Gardeners från Crabtree & Evelyn
Trädgårdsväska.
Handcreme India Hicks Island Living från Crabtree & Evelyn
Bunkborste från Iris Hantverk
Det spanska saltet SoSo har väckt sensation världen över och fått både design och smakpriser. Vill du läsa mer http://cranberrycorner.se/2012/03/09/soso-salt/
Verktygsväska för trädgårdens nödvändigheter i härlig grön färg.
Rice små skålar i blandade färger.
Höga träsljusstakar finns i två storlekar. Fina att blanda eller att ha en och en.
Bodycreme India Hicks Island Living från Crabtree & Evelyn
Bedårande söta fågelnästen 95:- styck
Trädgårdstråd på stor trärulle med sax nästan för fin att användas. 129:-
Kaffe på sängen med färska marmelader från Bonne Maman.
Fransk flaska för mjölk. Finns i blått och rött.
Rice vackra kanna i mintfärg
Förvaringsburk med metallock i patinerat silver. Kan användas både för karamellerna såväl som för bomullen på toalettbordet.
Fina grytlappar från Rice virkade av resttyger från tidigare textilkollektioner vilket gör att den ena inte är den andra lik. 55:-
Kakfat från IB Laursen i serien Mynta
Låda för att samla sina fröer, både köpta, bytta och egna. Några små papperskuvert för att samla egna fröer medföljer och finns fler att köpa till. Komplettera gärna med Fröboken.
Väggtavla Happiness is not a destination..
Ljuslykta modell större.
Plåtskylt Friends and Family gather here.
Vårens stora trädgårdsbok I trädgårdsmästarens spår.
Kannor från Kew Garden
Underbara doftpåsar i tyg finns i fem härliga dofter. 75:-
Extra lyxig present är mohairpläden från Himla, underbart mjuk och värmande.
Underbara ekologiska kryddor, vildblommor och kryddblandningar från Herbaria.
Kew Gardens kruka Low planter här i Tiffany Blue perfekt på matbordet.
Ge bort en bild i ram. Ge bort två. Finns i olika stilar och modeller.
Tillbaka till bakbordet. Underbara bakpenslar och degskrapa från iris Hantverk.
Ulla Hasselmarks Fröbok i nyutgåva. Lär dig allt om hur lätt det är att samla egna fröer.
Säg det med en skylt. Vi har massor av olika skyltar med olika budskap i butiken.
Planteringsspade från engelska Joseph Bentley
Handcreme India Hicks Island Living från Crabtree & Evelyn
Disktrasor i glada färger i cellulosa och bomull. Kan tvättas i maskin på valfri temperatur och tål kokning. Komposterbar.
Miniburkar med marmelad och honung från Bonne Maman, 10:- styck
Samla dina bästa recept och ge bort, eller låt mamma skriva ner alla sina hemligheter. En dag kommer det bli härliga matminnen av mamma.
Underbara kryddor från Mill & Mortar
Kan det bli lyxigare. Doftljus och diffuser från Sheerer Candles speciellt framtagna för Victoria & Albert Museum i London.
Vackra plåthjärtan i vintagestil. Går att hänga på väggen men är lika vackra i ett fat eller liggande på ett bord
Ett av världens finaste teer kommer från det Franska tehuset Theodor. Vi har 11 olika smaker i butiken. Här kan du läsa mer om teerna från Theodor http://cranberrycorner.se/2013/04/17/maj-event-high-afternoon-tea-cranberry-corner/
Ge bort ett hjärta. Ge det som det är eller använd den som en extra vacker presentask.
Taste – sommar i Torekov. En riktig sommarkokbok med massor av härliga recept på både hur vi tar vara på tiden och härlig sommarmat. Finns på både svenska och engelska.
Fin ljusstake i gjutjärn med fågel på gren.
Hello Cupcake. Leilas senaste tillskott. Gott till härliga sommarkalas.
Små kyrkljus är fina att variera höjden i ljusstakarna. Finns i grönt, vitt eller plommon.